Levákem v pravorukém světě: Dodnes nevíme, jak levorukost vzniká

„To dítě je krchňa!“ slyšel nejeden levák od své babičky. Zatímco její generace se ještě týkalo přeučování na pravačku, v dnešní době už je ojedinělé. Proč není dobré přeučovat leváky, i když žijí v pravorukém světě? A jak vlastně levorukost vzniká? Na to se podíváme v dnešním článku.

Levák je každý desátý Čech

Leváků je mezi námi přibližně 10 %. Čím se ale liší?

Zjednodušeně můžeme říct, že pravá mozková hemisféra ovládá levou část těla a naopak. Pro každého z nás je pak jedna část dominantnější. Ne vždy má ale levák dominantní jak levou ruku, tak nohu nebo oko a nedá se ani stoprocentně říct, že by mozek leváků fungoval zrcadlově. Spíš jde o jiné uspořádání mozku, které způsobuje, že je dominantní především levá ruka.

Jak leváctví vzniká? Teorií je několik, žádná ale není stoprocentní

Možných vysvětlení toho, proč se dítě narodí jako levák, je několik. Podle některých vědců za to může větší přísun testosteronu při vývoji plodu, podle jiných stres při porodu, další vsází na dědičnost. Žádná z těchto hypotéz ale není prokázaná. V současnosti to vypadá, že levorukost způsobuje souhra řady genů a dalších okolností.

levorukost

Co způsobuje levorukost? Odpověď není tak jednoduchá.

Přestože nemůžeme tvrdit, že pokud jste vy a váš partner leváci, bude i vaše dítě levák, pravděpodobnost je tu výrazně vyšší než už pravorukých rodičů. Leváctví je také častější u jednovaječných dvojčat, a pokud je levák jedno z nich, v 76 % případů bývá levák i to druhé.

Vedle leváctví dědičného se objevuje také levorukost spojená s různými poruchami, přesná spojitost ale ani tady není dostatečně prozkoumaná.

„Píše se pravou ručičkou!“

Tuto větu dnes naštěstí slýchá jen minimum dětí. Ve školách se od přeučování oficiálně upustilo v roce 1967, v některých rodinách ale stále přetrvávalo přesvědčení, že levá ruka je špatná. Pramení spíš z kultury než z reálných faktů: koneckonců v řadě jazyků je slovo pro leváka spojené s negativními významy. Například italské slovo „mancino“ znamená také „podlý“.

Kulturní předsudky vedly rodiče i učitele k přeučování. Při přeučování ale nutíme dítě, aby potlačilo přirozené rozložení svého mozku a dominanci jedné části oproti druhé. Zároveň dítě stresujeme, stavíme ho do pozice, kdy mu psaní nebo kreslení nejde, a tak si k nim buduje odpor.

Přeučování může mít (mimo jiné) tyto následky:

  • změny chování
  • neklid
  • zhoršení ve škole
  • odpor ke škole, k psaní
  • poruchy psaní a čtení
  • nešikovnost
  • koktavost

I když by se tedy mohlo zdát výhodnější přeučit dítě na ruku, které je uzpůsobená většina světa, ve skutečnosti to způsobuje víc problémů než užitku.

Poznáte leváka?

Levorukost svého dítěte poznáte pozorováním. Všímejte si, jakou ruku používá u činností, u kterých ho nemohlo ovlivnit chování dospělých – může napodobovat rodiče tím, že vezme lžíci do pravé ruky, při hraní ale bude po hračkách sahat levou. Jak uvádí Ministerstvo zdravotnictví ČR, s jistotou můžete dominantní ruku určit mezi 4. a 5. rokem, některé děti ale nemají jednu dominantní stranu.

levorukost

Všímejte si, do jaké ruky bere dítě pastelky nebo hračky.

Přežít v pravorukém světě není tak těžké

Možná jste se setkali s tvrzením, že leváci umírají dřív, protože je celý svět nastavený proti nim. Nebojte, ve skutečnosti to není tak hrozné a dospělý levák si v pravorukém světě snadno poradí. Není pro něj problém použít běžné nůžky nebo nůž, většina leváků si nepořizuje speciální pomůcky. Používání pravé ruky v dospělosti nezpůsobuje problémy, protože funkce obou hemisfér jsou už pevně určené.

A přestože ani tato domněnka není dodnes potvrzená, možná bude vaše dítě patřit k těm kreativním levákům, kterých je mezi slavnými osobnostmi celá řada. Podle některých vědců je to skutečně možné – jiné uspořádání mozku jim totiž umožňuje snazší rozvoj nejrůznějších dovedností.

V rubrice

Apologies, but no related posts were found.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.