Klouby: Starejte se o ně dřív, než zabolí

Dokud fungují, nevzpomeneme si na ně. Ale jakmile to začne skřípat, může být pozdě. O čem mluvíme? Přece o kloubech! Zeptejte se sami sebe upřímně: Pečujete o ně dostatečně? Přečtěte si, co klouby potřebují, a udělejte něco pro ně – tedy pro sebe.

Kolagen, chondroitin, vápník. Co jsou zač a proč je potřebujeme?

Kolagen, glukosamin, chondroitin, vápník. Pojmy, se kterými jste se nejspíš setkali v souvislosti s doplňky stravy pro zdravé klouby. Víte, proč jsou tyto látky pro klouby důležité?

Klouby - koleno, žena

  • Kolagen je stavební prvek chrupavky, pružné části kloubu. Dodává jí pružnost a pevnost a je důležitý i pro stavbu kostí nebo pokožky. Nejde o žádnou magii, ale o bílkovinu, které si tělo s postupujícím věkem tvoří míň a míň, a tak chrupavka ztrácí svou pružnost. Podobný proces můžete sledovat i u své pokožky, pro kterou je kolagen velmi důležitý: postupně kolagenu ubývá, kůže je méně pružná a tvoří se vrásky.
  • Chondroitin je polysacharid obsažený v mezibuněčné struktuře chrupavky. Chrání chrupavku před poškozením a zároveň zadržuje vodu, která je také důležitá pro pružnost chrupavky.
  • Glukosamin s ním úzce souvisí. Stará se o výživu chrupavky a podněcuje její tvorbu a obnovu.
  • Vápník určitě znáte. Je nepostradatelný pro stavbu kostí – a tedy i kloubů. Ty přece nejsou nic jiného než zakončení kostí chráněné chrupavkou.

Chrupavka, zase ta chrupavka!

Asi jste si všimli, že se bavíme pořád dokola o chrupavce. Proč? Protože právě ona zajišťuje to, že se o sebe netřou přímo zakončení kostí a každý pohyb je přirozený a pružný. Jakmile dojde k jejímu úbytku nebo poškození, přichází bolest.

Klouby - děti - přirozený pobyb

U dětí je to jednoduché: mají chrupavku protkanou cévami, a tak se každé poranění snadno zahojí. U dospělých se ale chrupavka obnovuje a hojí velmi pomalu, proto je potřeba o ni dobře pečovat.

V rubrice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.