Lámou se, mastí, padají. Co říkají vlasy o vašem zdraví?

Zkoušíte různé šampony a masky, ale vaše vlasy se pořád lámou nebo nadměrně mastí? Možná nejde jen o estetický problém. Vlasy totiž odráží nedostatek potřebných látek v těle i některé nemoci. Jaké? To se dozvíte v dnešním článku.

Co na talíři, to na hlavě

Vlasy v první řadě odráží vaši životosprávu. To, co míváte na talíři, může způsobit nadměrné maštění, ale i suchost a lámavost vlasů. Jak?

 • Sladkosti, smažená jídla a další nezdravé „chuťovky“ zatěžují tělo látkami, které škodí nejenom vlasům. To se projeví například nadměrnou produkcí mazu.
 • Nedostatečný pitný režim způsobuje špatnou hydrataci pokožky hlavy, a tedy i vlasů. Výsledek? Suché a lámavé vlasy.
 • Špatná strava nedodá tělu dostatek látek, které potřebuje pokožka hlavy a vlasové cibulky. Mezi ně patří aminokyseliny, vitamíny A, B, D a E a další prvky, například železo.
Proč vlasy potřebují tyto látky?
Vlas tvoří z 90 % bílkovina keratin. A základní stavební jednotkou každé bílkoviny tvoří právě aminokyseliny. Zmíněné vitamíny se zase starají o správnou funkci imunitního systému, růst buněk nebo opravu tkáně.

Stres, nepřítel těla i duše

Jak potvrdila tato studie, častou příčinou padání, řídnutí, ale i šedivění vlasů je stres. Tak jako u špatné stravy se jeho vliv nemusí projevit hned – vlasy můžou začít řídnout i několik měsíců po době, kdy jste stres prožili. Pokud se tedy potýkáte s řídkými, tenkými a lámavými vlasy, zkuste zvolnit, víc odpočívat a dělat věci, které vás baví.

Suché a lámavé vlasy?

Suché a lámavé vlasy? Problém může být špatná strava i stres.

Štítná žláza, diabetes a ti ostatní

Jak jsme říkali v úvodu, problémy s vlasy můžou odrážet i některá onemocnění. Trpí jimi například lidé s potížemi se štítnou žlázou, ale i diabetici. U těch je způsobují zúžené cévy, kvůli kterým se dostatečně neprokrvuje pokožka hlavy a vlasové cibulky.

Vypadáváním vlasů se projevuje onemocnění zvané alopecie. To může mít několik příčin včetně špatného stravování a nedostatku vitamínů, pro léčbu se ale obraťte na lékaře. Jen změna stravy by v tomto případě nemusela stačit.

Padání vlasů způsobuje i nemoc zvaná alopecie.

Padání vlasů způsobuje i nemoc zvaná alopecie.

K dalším příčinám problémů s vlasy patří hormonální změny. Ty provází:

 • období puberty
 • užívání hormonální antikoncepce
 • menopauzu
 • některá onemocnění

4 kroky pro zdravé vlasy

A jak vlasům pomoct?

 1. Upravte svůj jídelníček. Snažte se o co největší pestrost.
 2. Najděte stresové body ve svém životě a snažte se jich zbavit. Dostatečně odpočívejte a pečujte nejen o své tělo, ale i psychickou pohodu.
 3. Zamyslete se, jestli své vlasy neničíte zvenčí, například nadměrným sušením, žehlením nebo příliš častým mytím.
 4. Pokud nepomůže odpočinek ani změna jídelníčku, navštivte lékaře a proberte své potíže s ním.
Víte, že k praktickým lékařům z ordinací MOJE AMBULANCE se můžete objednat online? Jsou vám k dispozici 12 hodin denně.

Náš tip: S doplněním důležitých látek vám můžou pomoct i obyčejné pivovarské kvasnice. Seženete je v každé lékárně za pár korun. Jde o vedlejší produkt při výrobě piva, který ale obsahuje řadu prospěšných látek. Mezi ně patří vitamíny skupiny B, bílkoviny, železo, vápník a další.

V rubrice

Apologies, but no related posts were found.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.