Bylinkový speciál: Které rostliny a plody sbírat v červenci?

Ať už se vydáte na louku nebo do lesa, určitě na cestě narazíte na řadu bylinek a plodících rostlin. Víte, které druhy jsou v červenci vhodné ke sběru? Připravili jsme pro vás seznam pěti nejčastějších.

Všímejte si jen užitečných rostlin

Pokud se v červenci chystáte s košíkem na lov bylinek, sbírejte jen jejich nadzemní části. Všímejte si užitečných a známých rostlin a nesklánějte se pro každou, na kterou narazíte.

Zpozornět by měly i těhotné a kojící ženy, které musí konzumaci bylinek konzultovat se svým lékařem. Bylinka může obsahovat složku, která by matce a dítěti mohla ublížit. Opatrní musí být i alergici.

Sbírejte květy, plody i listy

Každá bylina obsahuje léčivé účinky v jiné části rostliny – v plodech, květech nebo v listech. Máte jasno v tom, kterou část u bylinek sbírat?

Levandule lékařská

Květy levandule s krátkým stonkem sbírejte ještě před jejich rozkvětem. Stonky svažte a zavěste hlavičkou směrem dolů. Využijte i sušičku na ovoce, případně stonky rozložte na papír a nechte volně usušit.

Pokud máte problémy s migrénou, usušte si dostatek levandule do zásoby. Bylinka pomáhá i při nadýmání a uklidňuje organismus. Už tušíte, proč se levandule přidává do vonných polštářků a pytlíčků?

Měsíček lékařský

U měsíčku lékařského sbírejte oranžové květy v dopoledních hodinách při svitu slunce. Účinné látky se soustředí zejména v okvětních lístcích. Květy sušte na sítech v tenké vrstvě a na temném místě. Nikdy ne na přímém slunci, UV záření totiž ničí léčivé účinky. V sušičce nesmí teplota převýšit 50 °C.

Měsíček skvěle hojí popáleniny a eliminuje kožní problémy. Spolehlivě si poradí s plísněmi, ekzémy nebo hnisavými ránami. Uzdravuje záněty trávicího ústrojí a reguluje činnost jater.

Brusnice borůvka

Borůvky se kvůli vysokému obsahu vitamínů a prospěšných látek řadí mezi nejoblíbenější potraviny. Borůvkový keř využijete od plodů až po jeho listy.

Plody sbírejte zralé a sušte nadvakrát – nejdříve v tenké vrstvě přímo na slunci a poté uměle při maximální teplotě 45 °C. Naopak nepomačkané listy sušte přirozeným teplem.

Borůvky doporučujeme užívat diabetikům při léčbě cukrovky. Snižují hladinu cukru v krvi a zároveň pomáhají při léčbě průjmů. Stačí uvařit a vypít vývar z borůvkových listů a se zažívacími problémy máte vystaráno!

Ostružiník křovitý

Pěstujete na své zahrádce ostružiny? Pokud ne, vydejte se pro ně do lesa. Sbírejte zralé plody, ale i mladé listy ostružiníku, které sušte při teplotě 40 °C. Jelikož obsah léčivých účinků není nijak vysoký, kombinují se při konzumaci s dalšími bylinkami.

Naordinujte si čaj z ostružiníku při nachlazení. Odvar utlumí kašel a zároveň při zánětech vydezinfikuje ústní dutinu.

Řebříček obecný

Nať a otevřený květ žebříčku sbírejte kolem 10. hodiny dopoledne. Nať seřízněte přibližně 15 cm nad zemí a sušte ve stínu nebo v sušičce při teplotě do 35 °C. Maminky, pokud kojíte nebo jste v očekávání, nedoporučujeme žebříček užívat.

Bylinka řeší problémy s nechutenstvím a žaludečními potížemi. Nezalekejte se hořké a slanější chuti. Pokud berete léky na ředění krve, nevařte si čaje z řebříčku. Bylinka totiž zvyšuje krevní srážlivost. Zároveň pomáhá upravovat menstruační cyklus a snižuje nadýmání.

 

Které bylinky a plody v letním období sbíráte nejraději vy? Svěřte se nám do diskuze pod článkem.

V rubrice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.