Antibiotika – dobrý sluha, ale zlý pán

Znáte to, jeden den téměř jarní počasí a druhý den mrzne, až to praští. Takové počasí není nepříjemné jen proto, že nevíte, v čem vyjít ven, ale je to i ideální počasí pro šíření bakteriálních infekcí. Než se nadějete, už ležíte doma s angínu a antibiotiky. Jaký mají antibiotika vliv na náš organismus a jak je správně užívat?

Jak antibiotika léčí?

Antibiotika zachraňují životy téměř 100 let, ale s jejich užíváním jsou spojena i určitá rizika. Co jsou antibiotika vůbec zač? Jde o látky, které usmrcují bakterie nebo brání jejich růstu. V současnosti je známo více než 6000 takových látek, ale ne všechny se běžně používají. Nezapomínejte ale, že antibiotika pouze pomáhají infekci léčit. Pořád je to náš imunitní systém, kdo odvede nejvíce práce. Pokud máte oslabenou imunitu, i účinek antibiotik bude oslabený.

Jak udržet svou imunitu v kondici, se můžete inspirovat zde.

Dodržujte rady lékaře

Aby vás antibiotika dostala co nejdříve na nohy, je nezbytné poslechnout doporučení lékaře. Znáte to, zapomene si vzít lék přesně po 8 hodinách, a tak si ho vezmete, až si vzpomenete, nebo vůbec. Bakterie se dokáží množit v řádu hodin. Pokud vynecháte dávku, bakterie se přizpůsobí a antibiotika jim už neuškodí.

Stejně tak myslete na to, že antibiotika jsou velkou zátěží pro organismus a ledviny. Játra se je snaží co nejdříve vyloučit z těla. Nepřidávejte svému tělu další zátěž tím, že budete konzumovat alkohol nebo se přemáhat, ať už v práci nebo tělocvičně. Práce má i tak až dost.

Vždy dodržujte předepsané dávkování antibiotik.

Vždy dodržujte předepsané dávkování antibiotik.

Když antibiotika, tak jak dlouho?

To, jak dlouho budete antibiotika užívat, záleží na orgánu, který infekce napadla, na závažnosti infekce a na odolnosti bakterií vůči antibiotikům. Například angína se léčí 10 dní, ale infekce močových cest u žen jen 3 dny. Antibiotika vždy doberte až do konce, přestože máte pocit, že už se vám ulevilo. Předčasné ukončení léčby opět napomáhá bakteriím přizpůsobit se a příště vám už antibiotika nemusí stačit.

Neporazitelné bakterie

Bakterie se dokáží díky svému krátkému životnímu cyklu velice rychle přizpůsobit. V některých zemích nejsou antibiotika na předpis, ale volně dostupná. Právě kvůli jejich zneužívání na každé škrábání v krku nebo rýmu je nad bakteriemi stále těžší a těžší zvítězit. Aby si antibiotika zachovala své léčebné účinky i nadále, je potřeba je užívat rozumně a pouze na bakteriální infekce. Na nemoci vyvolané viry jsou antibiotika stejně krátká.

Hodně odpočívejte a dodržujte pitný režim

Hodně odpočívejte a dodržujte pitný režim

Dobré vs. zlé bakterie

Ve zdravém lidském těle se nachází 10krát více přátelských bakterií než samotných lidských buněk. Bohužel antibiotika zabíjejí bakterie bez rozdílu a odnášejí to i tyto prospěšné bakterie, které se nacházejí převážně ve střevech. Po ukončení léčby antibiotiky je důležité řady těchto přátelských bakterií co nejdříve posílit. Určitě jste se už setkali s pojmy jako probiotika, prebiotika nebo symbiotika. Co se ale za těmito pojmy skrývá?

  • Probiotika – směs prospěšných bakterií, které mají pozitivně ovlivnit naši vlastní mikroflóru.
  • Prebiotika – látky, které podporují růst prospěšných bakterií a podporují vlastní mikroflóru.
  • Symbiotika – směs probiotik i prebiotik.

Ideálně užívejte probiotika společně s antibiotiky a pokračujte i po skončení léčby antibiotiky.

Rozhodně antibiotika nezneužívejte, a pokud vám je lékař předepíše, dodržujte jeho doporučení. Hodně odpočívejte, šetřete se a za chvíli budete jako rybička.

V rubrice

Apologies, but no related posts were found.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.