5 tipů pro zdravou a zářivou pleť

Kůže zrcadlí zdravotní stav a je srozumitelnou zprávou o naší životosprávě. Co se vám snaží říct masná, nebo naopak suchá pleť? V dnešním článku se na to podíváme a zároveň vám prozradíme 5 tipů pro zdravou a zářivou pleť.

Než začneme: Co značí problematická pleť?

Mastná pleť může poukazovat na to, že:

  • Máte špatnou životosprávu
  • Příliš pleť odmašťujete agresivními přípravky (a ona se brání vyšším maštěním)
  • Jíte hodně smaženého a nezdravého jídla
  • Kouříte nebo pijete příliš alkoholu

Naopak suchá pleť říká, že:

  • Málo pijete
  • Pijete příliš alkoholu (to se může projevit jak maštěním, protože alkohol zatěžuje organismus, tak suchou pletí, protože dehydratuje)
  • Máte nedostatek vitamínu A, B2 nebo C a dalších důležitých látek

Oba problémy můžou být i projevem hormonálních změn, častého stresu nebo únavy. A co vám s pletí pomůže?

1) Pijte, pijte, pijte aneb hydratace zevnitř

Pevnost pokožky je podmíněna především stavem kolagenového a elastického vaziva, její napětí ale ovlivňuje obsah tekutin. Člověk denně vyloučí 2–2,5 litru vody. Úbytek vody je nutné doplnit, proto si nezapomínejte hlídat dostatečný příjem tekutin.

Víte, jak správně dodržovat pitný režim? Pozor, ne všechny tekutiny vám pomáhají. Přečtěte si náš článek.

Vnější hydrolipidová vrstva pokožky obsahuje nanejvýš 10 % vody, spodní vrstvy kůže jsou ale na vodu mnohem bohatší. Jakmile se zásoby vody sníží, nastanou změny ve všech vrstvách pokožky. Dehydrovaná pleť je citlivá, tenká, chybí jí vitalita a síla, zpomaluje se její obranný systém. Někdy bývá také alergická na běžné kosmetické přípravky. Na povrchu se olupují malé šupinky a mnohdy pokožka svědí.

Nezapomínejte pít. Vaše pleť to ocení.

Nezapomínejte pít. Vaše pleť to ocení.

2) Hydratace z vnějšku pro zářivou pokožku

Když je povrchová vrstva kůže suchá, odráží se od ní zpět přibližně 30 % viditelného světla. Jakmile se ale nasycení pokožky vodou zvýší, dostane se k buňkám produkující barvivo až 100 % světla. Kůže je jasnější a má zdravou barvu.

Proto hydratujte pokožku i zvenčí. Hydratační kosmetika vytvoří mezi kůží a okolím bariéru, která zpomaluje vypařování vody z kůže. Kvalitní hydratační přípravky dokonce vtahují vlhkost z okolního prostředí do kůže a zajišťují tak dokonalou rovnováhu mezi tukem a vodou. Pleť tak zůstane vláčná a hladká.

3) Hormony v rovnováze s pomocí přírody

Na pokožce se projevují hormonální změny v organismu. Ty sice nelze zastavit, můžete je ale mírně ovlivnit. Například pupalkový olej zmírňuje projevy PMS a udržuje hormony v rovnováze. Kořeny maca a ashwagandha jsou známé svým blahodárným vlivem na ženský organismus. Nebo také „ženské bylinky“, jako jsou řebříček obecný, jetel luční, meduňka, šalvěj nebo třezalka, vám pomůžou vybalancovat rozbouřené hladiny hormonů.

Meduňka je skvělá i pro relaxaci. Přečtěte si, proč ji vykoušet!

4) Udržujte pleť čistou

Bez každodenního odličování a čištění zářivé pleti nedosáhnete. Každou chvíli se na vaší pokožce usazují vnější nečistoty a mikročástice z okolí.

Vyhněte se drasticky odmašťujícím prostředkům. Ty přinášejí krátkodobé zlepšení, které je ale následované dlouhodobým zhoršením. Nejlepší jsou přírodní prostředky, ty kůži nezatěžují zbytečnými aditivy, ale obsahují antisepticky a hojivě působící výtažky z bylin.

Používáte make-up? Každý večer se pečlivě odličte.

Používáte make-up? Každý večer se pečlivě odličte.

5) Občas se rozmazlete maskou

Vytvořte si svůj osobní rituál a čas od času na pleť a dekolt naneste kvalitní hydratační masku. Někdy stačí mrknout do spíže a najdete mnoho kombinací, například:

  • Maska z tvarohu a mrkvové šťávy dodá pleti barvu a vitamin C.
  • Jablečná maska s lžící medu a namletých ovesných vloček hydratuje suchou pleť. Nanesete a smyjete za 20 minut.

Nebo si můžete připravit domácí pleťovou vodu: rozpusťte lžičku medu ve sklenici teplé vody. Potřete pleť a po 10 minutách opláchněte vodou. Touto směsí můžete omývat tvář každý den. Medová voda pleť omlazuje, vyživuje a dodává sametovou hebkost.

V rubrice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.